This is the Persian (Farsi) manual for GNU Gatekeeper 2.2.6.
A more recent (English) manual for your version is in your GnuGk download archive.

سر فصل ها محتویات · آشنایی · نصب کردن · شروخ کردن · تنظیمات پایه · تنظیمات حالت Routed و Proxy · مسیر یابی · تنظیمات RAS · تنظیمات تعیین اجازه دسترسی یا Authentication · تنظیمات حسابرسی یا Accounting · تنظیمات Gatekeeperهای همسایه یا Neighbor · تنظیمات مختص هر نقطه نهایی یا ٍEndpoint · تنظیمات پیشرفته · مشاهده مضعیت Gatekeeper یا Monitoring

۱. مقدمه

۱.۱ آشنایی

OpenH323 Gatekeeper - The GNU Gatekeeper یک پروژه متن باز است که در نهایت یک H323 Gatekeeper را پیاده سازی میکند. یک Gatekeeper وظیه کنترل و مدیریت تماس ها به H323 Endpoint ها و یا نقاط انتهایی را برعهده دارد. این سیستم نقش تکمیل کننده ای را در کاربردی ترین شبکه های تلفنی مبتنی بر استاندارد H323بازی میکند.

با توجه به تعریف H323 این سیستم باید از امکانات زیر برخوردار باشد:

  • ترجمه آدرسها
  • کنترل اجازه ورود
  • کنترل پهنای باند
  • مدیریت نواحی یا Zone ها
  • کنترل Signlling تماسها
  • کنترل سطح دسترسی تماسها
  • مدیریت پهنای باند
  • مدیریت تماسها

در Gnu Gatekeeper بیشتر این توابع بر پایه H323Plus protocol stack(کتباخانه توابع) پیاده سازی شده اند .

توصیه نامه H323 یا Recommendation H323 یک استاندارد بین المللی است که در ITUوضع شده است . در واقع یک استاندارد مخابراتی ست که برای انتقال صدا تصویر و یا داده بر روی اینترنت مورد استفاده قرار میکیرد. به مقاله Paul Jones در این مورد توجه کنید: A Primer on the H.323 Series Standard.

برای جزپیات بیشتر در مورد Gatekeeperبه اینجا مراجعه کنید.

۲.۱ حق نشر

این پروژه تحت پوشش GNU General Public License(GNU GPL) میباشد. علاوه بر این ,صراحتا در مورد ارتباط حقوق این نرم افزار با کتابخامه های OpenH323 و OpenSSL توافق داریم .

در کل GNU GPL به شما اجازه تکثیر تغییر توزیع و یا فروش این نرم افزار را به شرط باقیماند نرم افزار مشتق شده تحت GNU GPL میدهد., این بدان معنی است که شما باید متن(Source) کامل Gatekeeper را به همراه تمامی متعلقات و متن کامل نرم افزار تولیدیتان را منتشر کنید . برای جزییات بیشتر به فایل COPYRIGHT مراجعه کنید.

اگر این جیزی که شما به دنبالش هستید نیست میتوانید از طریق در گاه وظعیت (Status Port) و توسط یک ارتباط TCP با نرم افزار ارتباط برقرار کنید . در اینصورت مجبور به پیاده سازی یک سری توابع پایه در درون Gatekeeper هستید (که باید متن آنها اراپه شود) و ومنت باقی نرم افزارتان را میتوانید بصورت خصوصی نگه دارید .

۳.۱ نام

نام رسمی این نرم افزار OpenH323 Gatekeeper - The GNU Gatekeeper, ویا به اختصار GnuGk میباشد. لطفا این پروژه را با Gatekeeper های دیگر اشتباه نگیرید .

۴.۱ دریافت برنامه

جدیدترین نسخه تست شده و پایدار نرم افزار و همجنین نسخه آزمایشی نرم افزار قابل دریافت از اینجا میباشد.

آخرین متن نرم افزار در CVS و در آدرس Sourceforge Web-GUI قرار دارد. توجه داشته باشید که این نسخه آزمایشیست .

همچنین شما میتواندید بعضی از نرم افزارهای اجرایی را از اینجا دریافت کنید.

۵.۱ Mailing Lists

دو عدد Mailing List برای این برنامه وجود دارد .یکی برای کاربران و دیگری برای تولید کنندگان .

سوالات عمومی کاربران باید به Mailing List کاربرانارسال شود. شما میتواند آرشیو کامل لیست را در . اینجا پیدا کنید. برای ملحق شدن به این Mailing List اینجا کلیک کنید .

برای گزارش دادن اشکالات و یا ارسال Bug/Patch ها نامه های خود را به Mailing List تولید کنندگان ارسال کنید. ارشیو لیست اینجاست لطفا سالات کاربری خود را به لیست کاربران بفرستید و این لیست را مختص تولید کنندگان باقی بگذارید! اگر میخواهید به جمع تولید کنندگان بپیوندید به این Mailing List ملحق شوید .

توجه: لطفا سوالات خودتون رو بصورت خصوصی به تولیدکنندگان نفرستید . ما معمولا سرمون شلوغه ونمیخواهیممشاورین خصوصی شما باشیم . به استثنای مواقعی که میخواهد در قبال کار ما پول پرداخت کنید . لطفا سوالات و مشکلاتتان را به Mailing List های مربوطه و عمومی ارسال کنید. در اینصورت همه میتوانند در رفع مشکل شما همیاری کنند.

لطفا سوالات و موضوعهای مربوط به Gnugk را به Mailing LisT های OpenH323 و بالعکس نفرستید .این دو پروژه های کاملا متفاوت ولی با رابطه نزدیکی هستند .

قبل از اینکه Email خود را ارسال کنید اطمینان حاصل کنید که تمامی مکتوبات مربوطه را مطالعه کرده اید. مشکلتان را کامل و به تفسیر توضییح دهید ودر صورت وجود پیغامهای خطا و Logهای برنامه را همراه نامه ارسال کنید.

۶.۱ شرکت کنندگان

هماهنگ کننده فعلی پروژه Jan Willamowius <jan@willamowius.de>

توابع و انکانات اصلی نسخه ۲.۰ توسط Chih-Wei Huang <cwhuang@linux.org.tw> پیاده سازی شده و Citron Network Inc., اضافه کردن thread-safe registration وجدولهای Call, ساختار جدید Routed Mode ,H323 Proxy, زیرساخت MySQL و H235 authentication را بر عهده داشته است و همچنین

Michal Zygmuntowicz <m.zygmuntowicz@onet.pl> کارهای بزرگی برای پشتیبانی نرم افزار از Radius و بهینه سازی بقیه قسمتهای نرم افزار انجام داده است.

نسخه اولیه Gatekeeper توسط Xiang Ping Chen, Joe Metzger وRajat Todi نوشته شده است.


بعدی قبلی محتویات

سر فصل ها محتویات · آشنایی · نصب کردن · شروخ کردن · تنظیمات پایه · تنظیمات حالت Routed و Proxy · مسیر یابی · تنظیمات RAS · تنظیمات تعیین اجازه دسترسی یا Authentication · تنظیمات حسابرسی یا Accounting · تنظیمات Gatekeeperهای همسایه یا Neighbor · تنظیمات مختص هر نقطه نهایی یا ٍEndpoint · تنظیمات پیشرفته · مشاهده مضعیت Gatekeeper یا MonitoringLast updated: 09. Jun 2018